Elektrik Dünyası Dergisinde Röportajımız Yayınlandı

Elektrik Dünyası Dergisinde Röportajımız Yayınlandı

Röportaj kaynağı: http://elektrikdunyasi.com.tr/index.php?islem=genelkisim&id=594

Şuayip YALIM: ‘Sektörün Dışa Bağımlı Olmaktan Kurtulup Yerli Üretime Hız Kazandırması Gerekiyor’

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

YALIM ENERJİ 02 Mart 2020 tarihinde ticari faaliyetine başladı. Orta Gerilim ve Alçak Gerilim Şalt malzemelerini hem toptan hem de e-ticaret alanında perakende satışını gerçekleştirmek üzere kurulmuştur. Hızla büyüyen Enerji sektörünün koşullarına uygun olarak tüketicileri ve müşterilerini üstün kaliteli, sağlıklı ürünler ile buruşturmayı ve sektörde yeniliğin öncü firmalarından biri olmayı hedef edinmiştir.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Sözümün başında da bahsettiğim gibi Alçak gerilim ve Orta Gerilim ürünlerin Ana bayiliğini yapmaktayız. Enerjinin olduğu her alanda kullanılması gerekli ürünlerim tedarikini yapıyoruz. Enerji, otomasyon, Asansör başta olmak üzere birçok sektöre ürünlerimiz hitap etmektedir.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon  ile farklılık yaratmaya, alışkanlıkları kolaylaştırarak daha etkili hale getirmeye çalışıyoruz. YALIM ENERJİ olarak bu yolda hedefimize doğru ilerliyoruz. Sektörde ve Sektör dışında yeni fikirler geliştirerek uygulamaya sokmaya çalışıyoruz.  Bu fikirler, daha önce çözülmemiş sorunları çözmek veya daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla geliştirilebilir. Ya da zaten var olan pek çok ürün ve hizmeti daha güzel, daha kullanışlı, daha çok sektörün işine yarayacak hale getirilebilmesi için mücadele ediyoruz.

İhracatınız var mı? Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

YALIM ENERJİ kuruluşundan itibaren, Ciddi anlamda yol kat etmiştir. Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da Enerji alanında ihtiyaç duyulan ürünlere cevap vermektedir. Başta Azerbaycan olmak üzere, Gürcistan, Senegal ve Etiyopya ülkelerine aktif olarak İhracat yapmaktadır. 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

YALIM ENERJİ  kısa vadede  İnsan odaklı hedefler koymuştur.  En gelişmiş araç ve gereçler ile en üst seviyede iş güvenliğini sağlamak, deneyimli, eğitilmiş ve sorumluluk sahibi nitelikli uzman kadrolar yetiştirmek ve çalıştırmak gayesindedir. Bunu başarmamız durumunda uzun vade de hızla büyüyen enerji sektörünün koşullarına uygun olarak tüketicileri ve müşterilerini üstün kaliteli, sağlıklı ürünler ile buluşturmayı ve sektörde yeniliğin öncü firmalarından olmayı hedeflemektedir.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

YALIM ENERJİ yasalara uygun olarak hareket ederek doğa ve çevre yapısını bozmadan ülke ve topluma yararlı olabilmek.  Piyasa rekabet şartlarını da göz önünde bulundurarak tüketiciye kaliteli ürünler sunmak. Kalite ve güvenilirlik açısından örnek gösterilir bir seviyeye ulaşmaktır.

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Dünyada enerji ihtiyacı her geçen gün kat kat artmaktadır. Doğal enerji kaynakları bu talebi istenilen kadar karşılamadığı gibi fiyatlandırma aşamasında da işlenip hazır kullanıma sunulması ciddi anlamada maliyet oluşturmaktadır. Bu durumda yenilenebilir enerji talebi oluşmakta,  teknoloji ile birlikte Dünyada her geçen gün yenilenebilir enerji tercihi hanelere ulaşmada ve maliyet açısından tercih edilir durumda.  Ülkemiz ciddi anlamda  Bio enerji, RES ve GES olmak üzere alternatif enerji kaynakları konusunda atak yapmış durumdadır.  İnşallah yakın bir zamanda ülkemizin hem doğal ve hem de yenilenebilir enerjide  alan değil, satan ülkeler arasında üst sıralarda olacağına inanıyorum.  

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörün getirdiği kolaylıkları kadar zorlukları da bulunmakta. Dışa bağımlılıktan kurtulup yerli üretime hız kazandırmamız gerektiğini düşünüyorum. Yurtdışı ürünlere rağbet her geçen gün artmakta, bunun önüne geçilmesi gerekiyor,  hem kalite hem de fonksiyonel olarak en iyisini üretebileceğimizi düşünüyorum bunun için yerli üreticiye güvenme ve devlet desteklerinin arttırılmasının yanında kurumların da yerli imalatı tercih etmesi gerekiyor. Yurtdışı pazarında tüketen değil satan konumuna geçtiğimizde inanıyorum hem Uluslararası kaliteyi ve hem de ekonomik rekabeti sağlayabiliriz. O zaman eşit yarışmış oluruz. Şu algıyı ortadan kaldırmamız gerekiyor, “İthal ürün kalitelidir.” Algısı sektörde haksız rekabeti getirmektedir. Ucuz Yerli ürün sunmak, kalitesiz anlamına gelmemeli, bu algıyı yıkamadığımız zaman Pahalı İthal ürünleri hep kaliteli zannederiz. 

Yalım Enerji Genel Müdürü

Şuayip YALIM

YALIM ENERJİ